Дистанционната връзка между фискалните устройства и сърварите на Националната агенция по приходите се осъществява посредством GPRS модем и GSM мрежата на избран от потребителя мобилен оператор (M-tel, Теленор или Vivacom). Част от старите фискални устройства могат да се доработват и да осъществяват връзка с НАП посредством външен данъчен терминал (GPRS модем). Една част от старите устройства имат възможност за добавяне на външен данъчен терминал. При повечето от новите устройства данъчния терминал е вграден. Новите устройства могат да се ползват веднага, след закупуването или преработката. Регистрирането в НАП става в момента на закупуването през дистансионната връзка с НАП. Така отпадна нуждата собственика на фискалното устойство да посещава офис на НАП след закупуването му. Това важи също за бъдещите промени по устройството (промяна на дейността, адреса на обекта и т.н.) както и за евентуалната му дерегистрация.
Ако GPRS модема остане без връзка с НАП (без обхват) повече от 3 дни, фискалното устройство блокира (не могат да се издават фискални бонове) до осигуряването на връзка. Контролната лента на електронен носител (КЛЕН) при новите фискални устройства представлява аналог на хартиената контролна лента при старите. Тя представлява сменяема памет в която се съхранява точно копие на отпечатаните от касовия апарат документи, като по желание на потребителя може да се разпечатва на хартия. При новите устройства с КЛЕН отпада необходимостта да се пазят хартиени контролни ленти в обекта. При запълване на КЛЕН, сервизната фирма която поддържа устройството монтира нов празен КЛЕН като съхранението на запълнения е отговорност на собственика на касовия апарат.
Наредба N Н-18 от 13-ти декември 2006 г. 2009г., (изм. ДВ. бр.49 от 29 Юни 2010 година) за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.